SCT Bakery Boxes 6x6x4 White Paper 150/Case
SCT®
SKU: SCH24293
Traditional bakery boxes with locking corners ensure that your cookies and cakes arrive at their destination safe and sound. A tuck-in top creates a secure closure, protecting your baked goods. Convenient one-piece construction makes boxes easy to assemble. Sturdy paperboard bakery boxes provide an attractive presentation at an economical price.
| Material(s) | Paperboard |
| Ship Class Code | D |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Color(s) | White |
| Number of Compartments | 1 |
| Global Product Type | Bakery Food Containers |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | No |
| Material Type | Paper |
| Food Container Type | Box |
| Depth | 6" |
| Height | 4" |
| Width | 6" |
| Manufacturer | SCT® |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Brand | SCT® |
| Mpn | 24293 |
You may also like
More from SCT®
More from Concession Food Containers
Recently viewed