Paper Food Baskets, 5 Lb Capacity, Red/white, 500/carton
Boardwalk®
SKU: BWK30LAG500
Shop with us today! No membership fee required!
$100 minimum orders
FREE DOCK-TO-DOCK SHIPPING $2,000*
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Green Information | Water Based Ink, Low VOC Ink. |
| Special Features | 5 lb Capacity |
| Interior Volume Capacity | 5 lb |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Paperboard |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Ship Class Code | D |
| Capacity (Weight) | 5 lb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Number of Compartments | 1 |
| Food Container Type | Tray |
| Color(s) | Red/White |
| Mpn | BWK30LAG500 |
| Manufacturer | Boardwalk® |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Brand | Boardwalk® |
Subscribe TODAY for our monthly newsletter!