HFA Aluminum Oblong Container 1-lb Capacity 4.56x5.56x1.63 Silver 1000/Case
HFA®
SKU: HFA205930
Shop with us today! No membership fee required!
$100 minimum orders
FREE DOCK-TO-DOCK SHIPPING $2,000*
| Material(s) | Aluminum |
| Special Features | 1 lb Capacity |
| Depth | 5.56" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Food Container Type | Base |
| Material Type | Aluminum |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Width | 4.56" |
| Ship Class Code | D |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color(s) | Silver |
| Capacity (Weight) | 1 lb |
| Height | 1.63" |
| Vented (Yes/No) | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Green Information | Recycled content varies between 50% and 85% total recycled content. |
| Manufacturer | HFA® |
| Brand | HFA® |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Mpn | 205930 |
Subscribe TODAY for our monthly newsletter!