Hepa And Carbon Filtration Air Purifiers, 300 To 600 Sq Ft Room Capacity, Black
Fellowes®
SKU: FEL9286201
Shop with us today! No membership fee required!
$100 minimum orders
FREE DOCK-TO-DOCK SHIPPING $2,000*
| Maximum Room Size (Square Footage) | 300 to 600 sq ft |
| Maximum Room Size | 29 x 40 |
| CADR | 191 (Smoke) |
| Fan Settings | 4 |
| Filter Type(s) | True HEPA, Carbon |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Black |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Air Changes Per Hour | Increases Air Turnover Rate by 50% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Voltage | 120 V |
| Width | 16" |
| Height | 25.12" |
| Length | 8.13" |
| Replacement Filter | Fellowes® 9287514, 9324201 |
| Depth | 8.12" |
| Global Product Type | HEPA/Carbon Air Cleaner Machines |
| Special Features | Fellowes® 290 |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Package Includes | Instruction Manual |
| Air Cleaner Machine Type | HEPA/Carbon |
| Particle Size | 0.3 microns |
| Filter Cycle | HEPA: Every 6 Months |
| Number of Speeds | 4 |
| Mpn | 9286201 |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Brand | Fellowes® |
| Manufacturer | Fellowes® |
Subscribe TODAY for our monthly newsletter!