Fusion 3100l Laminator, 12" Max Document Width, 7 Mil Max Document Thickness
GBC®
SKU: GBC1703076
Shop with us today! No membership fee required!
$100 minimum orders
FREE DOCK-TO-DOCK SHIPPING $2,000*
| Package Includes | (30) EZUse™ Pouches |
| Width | 19.88" |
| Use Rating | Frequent |
| Global Product Type | Thermal Pouch Laminators |
| Laminating Speed | 31" per min |
| Maximum Document Thickness | 7 mil |
| Height | 4.25" |
| Portable | N |
| For Use With | 3 to 7 mil Pouches |
| Depth | 5.75" |
| Laminator Supply Type | Hot/Cold |
| Warm-Up Time | 1 min |
| Maximum Document Size | 12" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Electric/Manual/Battery | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Anti-Jam Features | Manual Release |
| Auto Shut-Off | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Ship Class Code | M |
| Voltage | 120 V |
| Adjustability Features | Hot/Cold Lamination |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Mpn | 1703076AF |
| Manufacturer | GBC® |
| Brand | GBC® |
Subscribe TODAY for our monthly newsletter!