Food Storage Bags, 0.4 Qt, 3.25 X 9.31, Clear, 50 Bags/box, 12 Boxes/carton
Glad®
SKU: CLO60741
Shop with us today! No membership fee required!
$100 minimum orders
FREE DOCK-TO-DOCK SHIPPING $2,000*
| Global Product Type | Zipper & Slider Food Storage Bags |
| Grade | General Purpose |
| Closure | Zipper Lock |
| Total Recycled Content Percent | 35% |
| Scent | Unscented |
| Height | 9.31" |
| Application | Food Storage |
| Ship Class Code | D |
| Material(s) | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Depth | 6.63" |
| Color(s) | Clear |
| Capacity Range (Volume) [Max] | 0.4 qt |
| Interpack Quantity Description | 50 Bags/Box, 12 Boxes/Carton |
| Green Information | BPA-Free. |
| Compliance Standards | OU (Orthodox Union) Kosher Certified |
| Manufacturer | Glad® |
| Processing Time | 1-2 Business Days |
| Brand | Glad® |
| Mpn | CLO 60741 |
Subscribe TODAY for our monthly newsletter!